31.03.2025
Typ opakowań drewnianych a rodzaj transportu – co należy wiedzieć?
Wybór odpowiedniego opakowania drewnianego jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i integralności ładunku w transporcie. Różne metody transportu – drogowy, morski, lotniczy czy kolejowy – stawiają odmienne wymagania wobec opakowań. W artykule przedstawiamy, jakie typy opakowań drewnianych najlepiej sprawdzają się w poszczególnych rodzajach transportu oraz jakie normy i zabezpieczenia należy uwzględnić w ich użytkowaniu.
Opakowania drewniane do transportu drogowego
Transport drogowy charakteryzuje się dużą elastycznością i dostępnością, co czyni go jednym z najczęściej wybieranych środków przewozu towarów. Powszechnie używa się w nich drewnianych skrzyń i palet, zapewniające stabilność ładunku podczas jazdy po zróżnicowanych nawierzchniach. Naturalna wytrzymałość drewna i ergonomiczna konstrukcja opakowań w połączeniu z dodatkowymi materiałami zabezpieczającymi (np. folie, pasy mocujące, wypełniacze czujniki alarmowe) gwarantują dostarczenie towaru na miejsce docelowe w nienaruszonym stanie.
Dowiedz się więcej: Opakowania drewniane w transporcie drogowym
Opakowania drewniane do transportu morskiego
Frachtowce pokonują w każdym rejsie tysiące kilometrów, przemieszczając ładunki między znacznie oddalonymi od siebie portami. Opakowania przeznaczone do tego celu są obwarowane ścisłymi normami, których spełnienie jest warunkiem dopuszczenia ich do międzynarodowego obrotu. Opakowania te wykonywane są z drewna poddanego odpowiedniej sterylizacji termicznej, zgodnie z wymogami standardu ISPM 15 w celu zapewnienia im bezpieczeństwa fitosanitarnego.
Dowiedz się więcej: Standard ISPM 15
Transport morski stawia przed opakowaniami drewnianymi szczególne wymagania ze względu na długotrwałą ekspozycje na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Z tego względu w procesach logistycznych zaleca się stosowanie zabezpieczeń antykorozyjnych, takich jak folie VCI, oraz regularne sprawdzanie jakości opakowań w kontekście ich wytrzymałości. Ważne jest również, aby masa ładunku nie przekraczała nośności kontenera.
Opakowania drewniane do transportu lotniczego
W transporcie lotniczym kluczowe znaczenie ma waga ładunku, dlatego opakowania drewniane powinny być tak lekkie, jak jest to możliwe bez ustępstw w kwestii ich wytrzymałości. Obok litego drewna często stosuje się tu opakowania z materiałów drewnopochodnych, zapewniające ładunkom odpowiednią ochronę przy zredukowanej masie. W międzynarodowym transporcie lotniczym również obowiązują wymogi fitosanitarne dotyczące dezynsekcji drewna zgodnie z normą ISPM 15 - warto zaznaczyć jednak, że materiały drewnopochodne nie podlegają jej wytycznym.
Dowiedz się więcej: Transport lotniczy - co warto o nim wiedzieć?
Opakowania drewniane do transportu kolejowego
Ładunki transportowane drogą kolejową wymagają dobrej amortyzacji i stabilności ze względu na wibracje i dynamiczne obciążenia wynikające z ruchu pociągu. Zarówno same opakowania używane w tym rodzaju transportu, jak i ich zawartość powinny więc być odpowiednio zabezpieczone przed przemieszczaniem się. Akcesoria stosowane w tym celu to m.in. pasy i taśmy mocujące, maty antypoślizgowe czy wypełniacze. Opakowania powinny być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, zwłaszcza w przypadku przewozów międzynarodowych, gdzie mogą występować różnice temperatur i wilgotności.
Dowiedz się więcej: Drewniane opakowania w transporcie kolejowym