31.01.2023
Opakowania drewniane w transporcie drogowym
Transport drogowy stanowi najpopularniejszą formę przewozu towarów w Polsce - korzysta z niego niemal każdy przedsiębiorca zajmujący się produkcją lub handlem. Aby ładunki docierały do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie i bez zakłóceń, należy odpowiednio przygotować je do transportu. O czym trzeba pamiętać podczas pakowania?
Zabezpieczenie ładunku w transporcie drogowym
Drewniane skrzynie i skrzyniopalety znajdują szerokie zastosowanie w transporcie ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Zawartość opakowań jest w ten sposób chroniona przed wilgocią, zabrudzeniem i uderzeniami z zewnątrz - zarówno podczas samego transportu, jak i w trakcie załadunku lub rozładunku, gdy towar jest przejściowo składowany na otwartej przestrzeni.
Na potrzeby transportu drogowego podczas pakowania stosuje się ponadto szereg dodatkowych zabezpieczeń, zapobiegających uszkodzeniu ładunku na skutek wystąpienia mocnego przechylenia się pojazdu lub wstrząsów na skutek jazdy po nierównej drodze. Wśród używanych w tym celu akcesoriów znajdują się m.in. maty antypoślizgowe, pasy, klamry i taśmy mocujące.
Dodatkowym zabezpieczeniem są czujniki wstrząsu i przechyłu, instalowane wewnątrz opakowań transportowych - kierowcy otrzymują za ich pośrednictwem sygnały ostrzegawcze w momencie niebezpiecznej zmiany pozycji, uderzenia lub wywrócenia skrzyni.
Transport drogowy - limity wagowe
Maksymalna waga ładunku transportowanego drogą lądową na terenie Polski - zarówno transportem plandekowym, jak i kontenerowym - wynosi 24 tony. Dla poszczególnych typów kontenerów limity wagowe brutto dla ładunków kształtują się następująco:
- kontenery 20 ft, 20 Refeer, 20 HC Refeer: 21 ton
- kontenery 40 ft HC, 40 Refeer: 22 tony
Limity wagowe podlegają skrupulatnym kontrolom, a ich przestrzeganie jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa: nadmierny nacisk na oś pojazdu może skończyć się jego uszkodzeniem, co stwarza zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu. Opakowania do transportu drogowego powinny więc być możliwe lekkie. Zlecenie ich wykonania profesjonalnej firmie da Ci gwarancję osiągnięcia najlepszej relacji wytrzymałości i stabilności do wagi opakowań.