31.10.2021
Standard ISPM 15 - drewno najwyższej klasy
Przed dopuszczeniem do zagranicznego transportu drewniane opakowania muszą być wykonane w zgodzie z rygorystycznymi międzynarodowymi normami, w tym ze standardem ISPM 15 wyznaczającym poziom jakości drewna. Co konkretnie kryje się za jego nazwą i jak przebiega przygotowanie drewna do użytku?
Standard ISPM 15 – co to znaczy?
ISPM 15, czyli Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych nr 15, wyznacza standardy jakości materiału wszystkich drewnianych opakowań transportowych przeznaczonych do międzynarodowego obrotu. Aby spełnić jego warunki, drewno przechodzi proces sterylizacji, mający na celu usunięcie ewentualnych szkodników i zmienionych chorobowo miejsc.
Jak przebiega sterylizacja drewna?
„Uzdrawianie” drewna odbywa się poprzez odpowiednią obróbkę termiczną. Surowiec umieszczany jest w tym celu w specjalnej komorze suszarniczej, która stopniowo ogrzewa go aż do osiągnięcia temperatury 56 stopni Celsjusza w rdzeniu drewna. Temperaturę tę utrzymuje się przez 30 minut – po upływie tego czasu drewno jest wysterylizowane i można poddawać je dalszej obróbce. Potwierdzenie prawidłowo wykonanego procesu wyraża się poprzez znakowanie surowca oznaczeniem HT.
Standard ISPM 15 a wymogi Unii Europejskiej
Jeśli drewniane opakowania transportowe będą używane jedynie na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej lub/i Szwajcarii, nie dotyczy ich wymóg posiadania certyfikatu ISPM 15. Jedyny wyjątek od tej reguły narzuca Portugalia - opakowania wykonane z drewna iglastego, które opuszczają teren tego kraju, muszą spełniać wymagania standardu ISPM 15 ze względu na ryzyko uszkodzenia drewna przez pasożyty węgorka sosnowca.
ISPM 15 – o czym jeszcze należy pamiętać?
Obowiązek sterylizacji drewna wg standardu ISPM dotyczy każdego elementu opakowania – także łączników, blokad i wszystkich innych elementów składowych ładunku. Jeśli którykolwiek z tych elementów nie posiada oznaczenia HT potwierdzającego wykonanie sterylizacji, urzędnicy portowi mają prawo zatrzymać cały ładunek.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wymagań nt. ISPM 15 w poszczególnych krajach, aktualne informacje znajdziesz na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).