16.05.2024
Znakowanie opakowań transportowych
Znakowanie opakowań transportowych to podstawowa forma komunikacji między osobami obsługującymi procesy logistyczne. Ujednolicone, powszechnie zrozumiałe piktogramy i symbole umożliwiają jednoznaczną identyfikację ładunku i informują o środkach bezpieczeństwa koniecznych do efektywnego dostarczenia towaru w miejsce docelowe. Jakich zasad należy przestrzegać, by prawidłowo oznakować opakowania?
Uniwersalny system znakowania opakowań
Spedytorzy na całym świecie przestrzegają jednolitego systemu znakowania opakowań do transportu, regulowanego przez desygnowane do tego celu międzynarodowe instytucje: Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO), Komitet Ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych oraz Europejska Federacja Opakowań (EPKF). Standaryzacja systemu znakowania znacznie upraszcza procesy logistyczne, zapewniając jasną informację na temat właściwości ładunku i ewentualnych zagrożeń wynikających z niewłaściwej manipulacji czy niekorzystnych warunków składowania.
Rodzaje znaków na opakowaniach transportowych
Znaki umieszczane na skrzyniach i paletach transportowych pełnią różnorodne funkcje. W zależności od ich przeznaczenia możemy podzielić je na następujące grupy:
znaki zasadnicze - dostarczają podstawowych informacji o zawartości opakowania, miejscu nadania i odbioru ładunku
symbole certyfikacji - poświadczają zgodność opakowań z wymaganymi normami jakości i bezpieczeństwa; dla opakowań drewnianych jest to numer nadany przez Instytut Technologii Drewna, a w przypadku transportu poza Unię Europejską - certyfikat fitosanitarnej obróbki drewna zgodnie z normą ISPM 15
znaki informacyjne - dostarczają informacji o wymiarach, wadze i innych podstawowych właściwościach ładunku
znaki manipulacyjne - dostarczają informacji niezbędnych do bezpiecznego przenoszenia i składowania ładunku, np. chronić przed wilgocią, dopuszczalna liczba warstw piętrzenia, miejsce zakładania zawiesi
znaki niebezpieczeństwa - informują o ewentualnych zagrożeniach wynikających z właściwości ładunku i szczególnych środkach ostrożności, np. materiał łatwopalny, substancja toksyczna
Metody znakowania opakowań
Podstawową zasadą przy znakowaniu opakowań jest nanoszenie znaków w taki sposób, by zachowały one pełną czytelność na każdym etapie procesu transportowego. Piktogramy muszą więc być odporne na ścieranie, wilgoć i wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych. Konkretna metoda znakowania zależy od kilku aspektów, takich jak wymagania technologiczne, rodzaj materiału i wykończenia opakowania - na ogół stosuje się w tym celu techniki wypalania, malowania farbą, stemplowania tuszem lub nadruku. Często spotyka się również naklejki z piktogramami.
Woodbox - producent drewnianych opakowań transportowych
Opakowania Woodbox powstają według indywidualnych projektów, ściśle dostosowanych do potrzeb klientów i właściwości transportowanych materiałów. Cała produkcja przebiega w naszych zakładach - czuwamy nad każdym etapem procesu, w tym także odpowiednim oznakowaniu skrzyń i palet. Współpracując z nami masz zatem pewność, że na opakowaniach znajdą się wszystkie informacje niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa transportu.