16.07.2020
Opakowania przemysłowe z drewna i materiałów drewnopochodnych
Nie ma dwóch takich samych ładunków – z tego względu w branży opakowań przemysłowych brak miejsca na utarte schematy. Aby w 100% zabezpieczyć towar i przechowywać lub dostarczyć go do celu w nienagannym stanie, należy umieścić go w indywidualnie zaprojektowanych opakowaniach, których materiały i konstrukcja najlepiej odpowiadają jego właściwościom i warunkom otoczenia.
Opakowania skrojone na miarę
Forma i gabaryty opakowań przemysłowych muszą być ściśle dopasowane do specyfikacji ładunku – opakowany towar musi być szczelnie zamknięty, ustabilizowany i odizolowany od wszelkiego rodzaju szkodliwych czynników. Poza oczywistym dopasowaniem wymiarów duże znaczenie ma również waga opakowań. W wielu środkach transportu towarowego – pociągach, samochodach ciężarowych, samolotach – obowiązują limity wagowe, natomiast w magazynach liczy się maksymalna nośność elementów systemu przechowywania. W procesie pakowania nie można dopuścić więc do sytuacji, w której masa opakowań spowoduje przekroczenie dopuszczalnej łącznej masy ładunku.
Drewniane opakowania przemysłowe
Podstawowym surowcem, z jakiego wykonujemy nasze opakowania, jest drewno sosnowe, pozyskiwane z terenów Lasów Państwowych. Właściwości sośniny czynią ją jednym z najlepszych gatunków używanych w tej funkcji. Drewno to zalicza się do gatunków średnio ciężkich. Dzięki stosunkowo wysokiej zawartości żywicy drewno jest trwałe i nie ulega uszkodzeniom w warunkach umiarkowanej wilgotności. Dzięki wymienionym zaletom sośnina znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i stolarstwie, a także w produkcji opakowań przemysłowych; wykorzystuje się tu zarówno lite drewno, jak i materiały drewnopochodne.
Ochrona drewnianych opakowań przemysłowych
Biel sosnowego drewna dobrze przyjmuje impregnaty, co pozwala łatwo wzmocnić jego właściwości wodoodporne. Opakowania przeznaczone do transportu w warunkach zwiększonej wilgotności zabezpieczamy dodatkowo folią aluminiowo-próżniową, która po prawidłowym założeniu stanowi nieprzepuszczalną barierę dla wilgoci. Realizacja zamówienia na opakowania do transportu międzynarodowego obejmuje także obowiązkową biologiczną sterylizację drewna zgodnie ze standardem ISPM 15.
Materiały drewnopochodne w opakowaniach dla przemysłu
W produkcji opakowań z materiałów drewnopochodnych stosujemy następujące półprodukty:
- Sklejka – sprasowana płyta sklejona z kilku warstw tzw. obłogów, czyli cienkich warstw drewna występujących na ogół w nieparzystej liczbie.
- OSB – inaczej płyta o wiórach orientowanych (ang. Oriented Strand Board); płyta złożona najczęściej z 3 warstw, wykonanych poprzez łączenie długich, cienkich wiórów sosnowych skrawanych z małowymiarowego okrągłego drewna. Warstwy spajane są żywicami syntetycznymi.
- Płyta pilśniowa – płyta wykonana z rozwłóknionego drewna poddanego procesowi spilśniania, czyli spajania włókien w zbitą masę przy zastosowaniu ścieru drzewnego lub komponentów syntetycznych.
Materiały drewnopochodne – zalety i zastosowanie
Użycie materiałów drewnopochodnych w produkcji opakowań przemysłowych służy przede wszystkim obniżeniu wagi ładunku. Wymienione produkty są znacznie lżejsze, niż lite drewno, dlatego już połączenie obu materiałów pozwala na redukcję wagi brutto bez kompromisów pod względem trwałości i funkcjonalności opakowań. Skrzynie ze sklejki lub pilśni są ponadto łatwiejsze w montażu i transporcie: do klientów dostarczamy je w postaci złożonej, co przekłada się na większą ergonomię i obniżenie kosztów dostawy.