29.09.2023
Opakowania drewniane do transportu lotniczego - co warto wiedzieć?
Transport samolotowy to podstawowa droga międzynarodowej wymiany towaru, dlatego pytania o jego organizację i przebieg pojawiają się bardzo często. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze opakowań do transportu lotniczego? Jakie właściwości drewnianych opakowań przemawiają za ich zastosowaniem w tym rodzaju transportu i jakie towary znoszą go najlepiej?
Gabaryty opakowań w transporcie lotniczym
Wymiary i waga brutto ładunków transportowanych na pokładzie samolotu obwarowane są ścisłymi limitami - dotyczy to zarówno maszyn frachtowych, jak i pasażerskich, z których także korzysta się w celach transportowych.
Jeśli chodzi o samoloty transportowe, maksymalna waga przewożonych ładunków uzależniona jest od parametrów konkretnej maszyny: w użytku znajdują się samoloty o maksymalnej ładowności od 40 do nawet 250 ton.
Łączna waga ładunków przewożonych w samolotach pasażerskich nie przekracza kilku ton; znaczenie ma również wysokość skrzyń - nie może ona być większa, niż 158 cm, ze względu na ograniczoną powierzchnię obszaru ładunkowego.
Im niższa waga samych opakowań, tym więcej towaru można jednorazowo wyeksportować na pokładzie samolotu: dobrym wyborem są tu więc opakowania z materiałów drewnopochodnych (sklejka, pilśnia, OSB), lżejsze niż ich odpowiedniki z litego drewna, w pełni satysfakcjonujące pod względem stabilności i wytrzymałości.
Opakowania transportowe a warunki w transporcie lotniczym
Opakowania transportowe z materiałów drewnopochodnych sprawdzają się w transporcie lotniczym także ze względu na jego specyfikę. Dostawa towaru drogą powietrzną trwa na ogół do kilkudziesięciu godzin; ładunek znajduje się w zamkniętej przestrzeni, bez narażenia na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych. Skrzynie ze sklejki czy pilśni są więc w pełni wystarczające, by ochronić zawartość podczas samego transportu, a także krótkiej ekspozycji na czynniki zewnętrzne w czasie załadunku i rozładunku.
Krótki czas realizacji i bezpieczeństwo ładunku w transporcie lotniczym sprawiają, że metoda ta często wykorzystywana jest do przewożenia towarów wymagających szczególnej ostrożności: żywych zwierząt, żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia, leków itd. Skrzynie z drewna i materiałów drewnopochodnych znakomicie sprawdzają się do ich przechowywania: naturalny materiał nie zawiera toksycznych substancji, nie wchodzi w reakcję z towarem, nie nagrzewa się ani nie nasiąka wodą.
Woodbox - pakowanie produktów do transportu lotniczego
Współpracując z Woodbox możesz powierzyć nam nie tylko wykonanie opakowań w pełni zgodności z wymogami transportu lotniczego, ale także samo pakowanie towaru i wsparcie przy odprawie ładunku.
Usługę pakowania realizujemy w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu. Może być to zarówno teren naszego zakładu, jak i miejsce Twojej działalności; popularnym rozwiązaniem jest także pakowanie towaru na terenie portu lotniczego, z którego ładunek ma wyruszyć w drogę.
Zapraszamy do kontaktu: chętnie udzielimy wszystkich dodatkowych informacji i doradzimy optymalny sposób realizacji zlecenia.