Blog

O czym należy pamiętać podczas transportu ładunku na paletach?

O czym należy pamiętać podczas transportu ładunku na paletach?

Palety drewniane znajdują szerokie zastosowanie w transporcie, magazynowaniu i relokacji ładunków o różnorodnych gabarytach i właściwościach. Bez względu na to, do jakiego celu używasz ich Ty - przestrzeganie wymienionych niżej zasad zapewni Ci bezpieczny, sprawny transport ładunku na paletach.

Rodzaje palet transportowych a miejsce odbioru ładunku

W międzynarodowym obiegu znajduje się kilka rodzajów palet drewnianych, zróżnicowanych pod względem wymiarów i formy. O ile wysyłając towar w miejsce docelowe na terenie Polski lub do krajów Unii Europejskiej możemy generalnie mieć pewność, że maszyny używane przy rozładunku i dalszych czynnościach będą kompatybilne ze stosowanymi przez nas na co dzień paletami, o tyle w przypadku rynków pozaeuropejskich standardowo używane opakowania i maszyny do ich obsługi będą prawdopodobnie się różnić. 

Aby uniknąć problemów na tym gruncie, przed zawarciem umowy transportowej należy każdorazowo upewnić się, jaki rodzaj palet jest standardem na rynku/rynkach docelowych i czy wybrany przewoźnik obsługuje opakowania o wybranych przez nas rozmiarach.

W Europie standardowo stosuje się następujące rodzaje palet:

  • Europalety - używane standardowo na terenie Europy kontynentalnej, znane także jako palety otwarte. Mają formę czterowejściowych platform złożonych z drewnianych bloków połączonych deskami wzdłuż środkowej osi i krawędzi konstrukcji. Budowa europalet umożliwia ich transport za pomocą większości modeli wózków widłowych.
  • Palety zamknięte - używane standardowo na terenie Wielkiej Brytanii, mają podobną formę do europalet, lecz w odróżnieniu od nich bloki połączone są deskami ze wszystkich czterech stron oraz w środku. Transport palet zamkniętych odbywa się za pomocą specjalnych pojazdów unoszących.

Na rynkach Afryki, Azji i Ameryki Północnej stosuje się następujące rodzaje palet:

  • Palety Stringer - znane także jako GMA lub CPC czterowejściowe palety z zamkniętym dołem, zbudowane z bloków drewna, wyposażone w boczne wzmocnienie i wycięcie dla wideł.
  • Palety Bearer - dwuwejściowe palety zamknięte zbudowane z bloków drewna, wyposażone w boczne wzmocnienie i wycięcie dla wideł.

Oba wymienione rodzaje są kompatybilne z niskoprofilowymi pojazdami transportowymi (reach truck, wózek z rozszerzonymi ramionami podporowymi, wózek czołowy).

Przygotowanie ładunku na palecie do transportu

Zarówno rodzaj, jak i maksymalny udźwig palet muszą odpowiadać właściwościom ładunku, który będzie na nich transportowany. W pakowaniu wielu towarów wymagających szczególnej ostrożności (drobne artykuły, produkty spożywcze itd.) korzysta się w tym celu z nadstawek paletowych lub skrzyniopalet, których konstrukcja zapewnia skuteczną izolację zawartości od czynników zewnętrznych. 

Aby ładunek dotarł do celu w nienagannym stanie, należy ponadto starannie zabezpieczyć go za pomocą indywidualnie dobranych materiałów i akcesoriów ochronnych. Do najczęściej stosowanych w tym celu produktów należą wypełniacze wolnej przestrzeni wewnątrz opakowania, taśmy i liny stabilizujące, pochłaniacze wilgoci, folia wodoodporna i antykorozyjna.

Znaczenie ma również rozmieszczenie towaru na palecie. Niezależnie od konstrukcji wybranego opakowania, żaden z elementów ładunku nie powinien przekraczać jej powierzchni nośnej. Towar powinien być ponadto rozmieszczony tak, by optymalnie wyważyć środek ciężkości ładunku.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach