Blog

Jak zabezpieczamy ładunek w transporcie przed wilgocią i przechyłem?

Jak zabezpieczamy ładunek w transporcie przed wilgocią i przechyłem?

Samo opakowanie to jeszcze nie wszystko: aby zapewnić ładunkom 100% bezpieczeństwa i stabilności w transporcie, podczas pakowania stosujemy szereg rozwiązań służących izolacji zawartości skrzyń od potencjalnie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz stabilizacji każdego elementu w trakcie ruchu. Jakie produkty i technologie znajdują w tym obszarze najszersze zastosowanie?

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Rodzaj przewożonego towaru oraz środek i warunki transportu warunki to kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności podczas projektowania opakowań transportowych. Produkty wykonane z metalu wymagają dokładnego zabezpieczenia przed wilgocią, która może szybko spowodować ich korozję; materiały łatwopalne czy produkty spożywcze o krótkim terminie ważności muszą być transportowane w odpowiednio niskiej temperaturze - nadmiar ciepła może w najlepszym razie skończyć się trwałym uszkodzeniem ładunku, w najgorszym zaś - groźnym wypadkiem.

Zabezpieczenia przed wilgocią

Produkty wrażliwe na wilgoć i warunki atmosferyczne przed umieszczeniem w drewnianych opakowaniach zabezpieczane są warstwą folii izolującej od czynników zewnętrznych. Wśród najczęściej stosowanych w tym celu materiałów znajdują się:

  • Folia VCI - wzbogacona lotnym inhibitorem korozji, który stopniowo uwalnia się wraz z parą wodną, wypełniając przestrzeń między swoim nośnikiem a chronioną powierzchnią. Folia tego typu znajduje szerokie zastosowanie w transporcie maszyn i komponentów przemysłowych, elektroniki oraz innych produktów wykonanych z metalu.
  • Folia barierowa - złożona z 3 warstw PE oraz aluminiowej powłoki, używana do próżniowego pakowania produktów wrażliwych na wilgoć. Aby wzmocnić jej właściwości, zabezpieczane nią ładunki wyposaża się w dodatkowe pochłaniacze wilgoci (Silica Gel, betonit itd.) oraz czujniki wilgoci, sygnalizujące ewentualne rozszczelnienie się próżni i przedostanie się cząsteczek H2O pod zabezpieczenie.
  • Folia termokurczliwa - po osłonięciu zabezpieczanych towarów poddawana jest działaniu wysokiej temperatury powodującej jej kurczenie. W efekcie folia ściśle dopasowuje się do pakowanych produktów, tworząc szczelną barierę przed czynnikami zewnętrznymi. Rozwiązanie to szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku produktów o nieregularnych kształtach, z dużą ilością wgłębień i/lub szczelin.

Zabezpieczenia mechaniczne

Pierwszym krokiem w celu stabilizacji ładunku jest optymalne dostosowanie gabarytów opakowań do wymiarów transportowanych produktów. Do unieruchomienia pakowanych ładunków stosuje się ponadto elementy konstrukcji stalowych, piankowe i gumowe maty oraz inne akcesoria. 

Ważnym elementem zabezpieczenia są także montowane na opakowaniach czujniki wstrząsu i przechyłu, sygnalizujące niebezpieczną zmianę pozycji lub oddziaływanie niepożądanej siły.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach