Blog

Jak przygotować opakowania do transportu w trudnych warunkach atmosferycznych?

Jak przygotować opakowania do transportu w trudnych warunkach atmosferycznych?

Odpowiednie przygotowanie opakowań do transportu w trudnych warunkach atmosferycznych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa przewożonego ładunku. Jakie opakowania transportowe najlepiej sprawdzą się w kontakcie z wilgocią, wiatrem i gwałtownymi zmianami pogody? Jakie środki ochronne stosowane są w celu zabezpieczenia opakowań? 

Drewniane opakowania transportowe - skuteczna bariera ochronna

Choć drewno samo w sobie nie jest materiałem wodoodpornym, ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że oddaje zaabsorbowaną wilgoć do otoczenia. Dzięki temu jego struktura pozostaje nienaruszona mimo przebywania w otoczeniu o wysokiej wilgotności powietrza. Po odpowiednim osuszeniu i impregnacji drewno znakomicie sprawdza się w roli zabezpieczenia ładunku przed deszczem i śniegiem.

Dodatkowe zabezpieczenia opakowań przed wilgocią

Opady atmosferyczne należą do najbardziej szkodliwych czynników, które mogą potencjalnie naruszyć konstrukcję opakowań i zagrozić tym samym bezpieczeństwu ładunku. W przypadku transportu morskiego czynnik ten jest szczególnie istotny: gwałtowne opady towarzyszące sztormom oraz woda wlewająca się na pokład narażają ładunek na długotrwały kontakt z wodą.

Standardowym sposobem zabezpieczenia drewnianych skrzyń przed wilgocią jest pokrycie ich dedykowaną do tego celu folią. Wybór konkretnego materiału zależy tu od właściwości ładunku: nasączona materiałem antykorozyjnym folia VCI zapewnia należytą ochronę stalowym maszynom czy elektronice, folia termokurczliwa umożliwia szczelne pokrycie ładunków o niestandardowych gabarytach.

Stabilizacja drewnianych opakowań w transporcie

Zagrożenie dla bezpieczeństwa ładunku w transporcie stwarza również wiatr. Szczelność opakowań jest ważna nie tylko ze względu na ochronę przed wilgocią, ale i piaskiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami nanoszonymi wraz z podmuchami wiatru. Niejednokrotnie zdarza się także, że silne wichury powodują rozkołysanie pojazdu: jeśli skrzynie nie są odpowiednio ustabilizowane, mogą wówczas uderzać o ściany i o siebie nawzajem, a elementy ułożone na wyższych poziomach pospadać na podłogę. 

Aby zminimalizować to ryzyko, opakowania układa się na matach antypoślizgowych i stabilizuje za pomocą klamr, lin czy taśm. Wewnątrz skrzyń stosuje się drewniane stabilizujące przekładki, pasy i taśmy oraz wypełniacze wolnej przestrzeni. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz opakowań montuje się ponadto czujniki wstrząsu i przechyłu, które na bieżąco informują o każdej niebezpiecznej zmianie pozycji ładunku.

Temperatura powietrza a bezpieczeństwo opakowań

Zarówno oddziaływanie wysokich, jak i niskich temperatur może uszkodzić strukturę opakowań. Upał w połączeniu z ekspozycją na ostre słońce powoduje kurczenie się i pękanie drewna, grozi także poluzowaniem łączeń i utratą szczelności skrzyni. Temperatury ujemne zwiększają kruchość drewna, co również może doprowadzić do jego deformacji; mróz wpływa także na trwałość klejów, uszczelek i innych komponentów opakowania.

Do rozwiązań stosowanych w tym obszarze należą: odpowiednia impregnacja drewna, pokrycie skrzyń folią termoizolacyjną i dodatkowych akcesoriów uszczelniających. Na opakowaniach należy nanieść ponadto informację o dopuszczalnym zakresie temperatur, w jakich może przebywać ładunek, by zachować bezpieczeństwo na każdym etapie transportu.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach