Blog

ISPM 15 a fumigacja – na czym polega różnica?

ISPM 15 a fumigacja – na czym polega różnica?

Na stronach dotyczących opakowań drewnianych przeznaczonych do transportu międzynarodowego często można znaleźć informację, że obróbka termiczna zgodna z normą ISPM 15 i fumigacja to terminy wymienne. Tak jednak nie jest. Na czym polega różnica? I co dokładnie oznacza zastosowanie procedury  ISPM 15?


Norma ISPM a fumigacja – na czym polega różnica?

Zarówno dezynfekcja drewna zgodna z normą ISPM, jak i fumigacja mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodników, które pod postacią zarodników, nasion czy jajeczek, mogą znaleźć się w drewnie.

Różnica pomiędzy tymi sposobami dezynfekcji drewna polega na zastosowanym środku sterylizacyjnym. Fumigacja to proces sterylizacji drewna, który przeprowadza się w komorach gazowych za pomocą ampułek z bromkiem metylu. Rozwiązanie to jest jednak niebezpieczne dla ludzi i środowiska (powoduje efekt cieplarniany) i zostało zabronione.

Obróbka termiczna drewna zgodnie z normą ISPM polega na suszeniu drewna w odpowiedniej temperaturze przez ściśle określony czas. Drewno trafia do komory suszarniczej, gdzie przez co najmniej pół godziny poddawane jest działaniu temperatury w wysokości 56 stopni w rdzeniu drewna. Im większy przekrój kawałka drewna, tym dłużej powinien trwać proces. Na całe szczęście komory posiadają i odpowiednie czujniki, które automatycznie sterują procesem. Na zakończenie otrzymujemy protokół sterylizacji i wydruk z komputera. Spełnienie tego wymogu potwierdzane jest odpowiednim znakiem umieszczanym na opakowaniu: to symbol kłosa wraz z literami IPPC.


Jakie materiały muszą zostać poddane obróbce termicznej?

Normę ISPM 15 muszą spełniać opakowania wykonane z drewna (skrzynie, palety, podesty).  Wymóg nie dotyczy materiałów drewnopochodnych, takich jak kartony, sklejka czy płyty wiórowe, a zatem tych elementów, które zostały przetworzone przy użyciu kleju, wysokiej temperatury lub ciśnienia.

Wyroby drewniane poddane obróbce termicznej oraz oznaczone znakiem HT mogą być łączone z elementami ze sklejki, płyt wiórowych czy kartonu o których wspominaliśmy powyżej.

Warto wiedzieć!

W przypadku gdy opakowanie drewniane wykorzystywane jest w handlu międzynarodowym dłużej niż rok, konieczne jest poddanie go ponownej dezynfekcji termicznej.


W jakich krajach trzeba spełniać normę ISPM?

Przepisy zobowiązujące do stosowania skrzyń transportowych z drewna dezynfekowanego termicznie nie obowiązują w obrębie Unii Europejskiej a także pomiędzy Unią Europejską i Szwajcarią. Wyjątek w tym względzie stanowi Portugalia. Powodem jest węgorek sosnowca, atakujący tamtejsze drzewa iglaste i stanowiący zagrożenie dla flory z innych krajów. Wszystkie skrzynie, które trafiają na terytorium UE i Szwajcarii muszą spełniać normę ISPM 15.

W przypadku krajów spoza Unii i z innych kontynentów sprawa wygląda różnie. Pełną listę państw, które wymagają stosowania standardu ISPM nr 15 w imporcie drewnianego materiału opakowaniowego można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (https://piorin.gov.pl/eksport-i-import/opakowania-drewniane/).

Krajowy Rejestr Producentów Materiałów Opakowaniowych z Drewna spełniających wymagania fitosanitarne według FAO/IPPC/ISPM15 znaleźć można na stronie Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu (za akceptacją Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa): https://www.itd.poznan.pl/pl/instytut/infoteka/rejestr-ippc)

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach