Blog

Inhibitory korozji, wskaźniki przechyłu i wstrząsu - sposoby zabezpieczania przesyłek

Inhibitory korozji, wskaźniki przechyłu i wstrząsu - sposoby zabezpieczania przesyłek

Odpowiednie zabezpieczenie towaru na czas transportu i magazynowania jest niezwykle ważne. Dotyczy to w szczególności transportu drogą morską, gdzie istotnym czynnikiem jest wilgoć, a czas dostarczenia przesyłki jest znacznie dłuższy niż w przypadku drogi lądowej czy powietrznej. Na etapie pakowania konieczne jest także uwzględnienie rodzaju towaru: maszyny i urządzenia z elementami metalowymi mogą ulec korozji, stąd też kluczowe staje się w tym wypadku zastosowanie środków ochrony przed wilgocią. W przypadku chemii czy cieczy łatwopalnych kluczowe będzie z kolei zamontowanie czujników temperatury, alarmujących gdy temperatura, w jakiej znajduje się produkt, będzie zbyt wysoka. W jaki sposób można zabezpieczyć towar? O czym warto pamiętać?


W Woodbox stosujemy szereg rozwiązań, dzięki którym towar, zarówno w czasie transportu, jak i późniejszego magazynowania, chroniony jest przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak wilgoć, wstrząsy, nadmierne przechylenie.

Ochrona przed korozją

  • Folia VCI

VCI to folia PE nasączona lotnym inhibitorem korozji. Inhibitor powoli odparowywany jest z folii lub papieru, w które zapakowany jest metalowy przedmiot, a jego cząsteczki wypełniają wolną przestrzeń pomiędzy ośrodkiem emitującym a chronioną powierzchnią.

Urządzenie zabezpieczone folią VCI może być przechowywane nawet 24 miesiące. Co ważne, jego powierzchnia jest sucha i czysta, a zatem urządzenie może być użyte w każdym momencie, bez konieczności wcześniejszego usunięcia środka chroniącego.

Folia VCI jest stosowana w przemyśle metalowym, hutniczym, lotniczym, wojskowym oraz w elektronice.

  • Folia barierowa

Folia barierowa to trójwarstwowa folia PE pokryta aluminium. Jej zadaniem jest ochrona produktów wrażliwych na wilgoć i warunki atmosferyczne poprzez stworzenie środowiska próżniowego. Jest to możliwe dzięki temu, że folia barierowa bardzo łatwo się zgrzewa, co gwarantuje powstanie hermetycznego opakowania.

Folia barierowa stosowana jest w połączeniu z pochłaniaczami wilgoci. Może to być pochłaniacz Silicagel, wykorzystywany przede wszystkim w pakowaniu elementów elektrycznych lub pochłaniacz betonitowy, świetnie sprawdzający się przy elementach metalowych.

  • Folia termokurczliwa

Folia termokurczliwa chroni towar przed zanieczyszczeniem oraz czynnikami atmosferycznymi, m.in. wilgocią oraz promieniowaniem UV. Folia kurczy się pod wpływem temperatury, dzięki czemu ściśle przylega do zapakowanego produktu i tworzy szczelną ochronę. Znakomicie sprawdza się to przy zabezpieczaniu towarów wielkogabarytowych oraz o nietypowych kształtach.

Folia termokurczliwa może być wykorzystana praktycznie w każdej branży. Stosuje się ją zazwyczaj z pochłaniaczami wilgoci lub emiterami.


Czujniki

  • Czujnik wstrząsu

Czujnik umieszczany jest na opakowaniu i uruchamia się w momencie, gdy zostanie ono uderzone czy przewrócone.

  • Czujnik przechyłu

Czujnik nalepiany jest na opakowanie i aktywuje się, jeśli w czasie transportu towar został przechylony poza kąt graniczny.

  • Logger temperatury

Czujnik umieszczany jest wewnątrz opakowania. Zapisuje temperaturę w określonych interwałach, ale pozwala też na ustawienie poziomów alarmowych.

  • Zewnętrzny czujnik temperatury

Czujnik temperatury umieszczany na zewnątrz opakowania. Aktywuje się (diody zaczynają migać), gdy skrzynia znajdzie się w zbyt niskiej lub w zbyt wysokiej temperaturze.

  • Czujnik wilgoci

Czujnik jest montowany na folii barierowej. Pozwala stwierdzić, jakie warunki panują wewnątrz opakowania próżniowego, czy nie wystąpiły nieszczelności i czy do środka nie dostała się woda.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach