13.08.2023
Funkcja informacyjna opakowań transportowych
Zakres funkcjonalności opakowań transportowych wykracza daleko poza samo przechowywanie zawartości. Powierzchnia opakowań jest podstawowym nośnikiem informacji na temat jego zawartości - naniesione na nie oznaczenia umożliwiają identyfikację ładunku i jego bezpieczne dostarczenie do odbiorcy. Co należy wiedzieć na ten temat?
Znakowanie jako uniwersalny komunikat
Obecna sytuacja gospodarcza i polityczna sprawia, że handel można prowadzić na całym świecie - i tak też się dzieje: ładunki krążą między wszystkimi kontynentami, pokonując tysiące kilometrów drogą morską lub lotniczą. Wprowadzenie ujednoliconego systemu znakowania opakowań jest w takich realiach koniecznością. Dzięki niemu każda osoba zaangażowana w procesy logistyczne jest w stanie natychmiast zapoznać się z właściwościami ładunku i bezpiecznie wykonać wymagane w danej chwili czynności.
Obowiązujący aktualnie system znakowania opakowań transportowych opracowywany jest przez szereg uprawnionych do tego celu instytucji, w tym:
- Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO)
- Komitet Ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych
- Europejska Federacja Opakowań (EPKF)
Techniki znakowania opakowań
Ze względu na duże odległości i trudne warunki, jakie mogą wystąpić w transporcie, znaki powinny być naniesione techniką zapewniającą im jak najwyższą trwałość oraz czytelność. Wśród stosowanych w tym celu technik znajdują się m.in. wypalanie, nadruk, pieczętowanie, malowanie, naklejanie.
Podstawowe elementy znakowania opakowań transportowych
Na każdej drewnianej skrzyni powinien znaleźć się kod kraju, z jakiego wysyłany jest ładunek (dla Polski obowiązuje kod PL) oraz numer nadany przez Instytut Technologii Drewna. Opakowania przeznaczone do międzynarodowego transportu, wykonane z drewna wysterylizowanego zgodnie z wymogami normy ISPM 15, powinny posiadać także poświadczające ją oznakowanie w postaci symbolu kłosa i skrótu IPPC.
Rodzaje znaków informacyjnych na opakowaniach
Piktogramy i innego typu oznaczenia umieszczane na opakowaniach w zależności od ich przeznaczenia i właściwości opakowania możemy podzielić na następujące grupy:
- znaki zasadnicze - identyfikują opakowanie z zawartością, określają nadawcę i odbiorcę przesyłki
- znaki informacyjne - informują o niektórych parametrach opakowania, np. gabaryt, masa
- znaki niebezpieczeństwa - informują o potencjalnych zagrożeniach dla ludzi i środowiska wynikających z nieodpowiedniego obchodzenia się z ładunkiem, a także o konieczności zachowania szczególnej uwagi oraz zapewnienia stosownych środków bezpieczeństwa podczas jego transportu i magazynowania
- znaki manipulacyjne - dostarczają informacji na temat prawidłowej obsługi ładunku, np. konieczności ochrony przed wilgocią, wstrząsami czy upuszczeniem, miejsca chwytu, otwarcia lub środka ciężkości.
Usługę pakowania w Woodbox realizujemy kompleksowo - wykonamy dla Ciebie indywidualnie zaprojektowane opakowania, opatrzone kompletem znaków niezbędnych do bezpiecznego, zgodnego z prawem transportu ładunku. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!