30.12.2021
Europaleta – najpopularniejszy typ palet transportowych
Uniwersalne wymiary, praktyczna konstrukcja, wiele możliwości zastosowań – liczne zalety drewnianych europalet plasują je w czołówce najpopularniejszych rodzajów palet transportowych. Czym charakteryzują się europalety i dlaczego warto postawić na nie w swojej działalności?
Europaleta – co to jest?
Europaleta, funkcjonująca także pod skróconą nazwą EPAL, to platforma do składowania towarów o ustandaryzowanych treścią normy EN 13698-1 wymiarach 1200 x 800 mm oraz masie ok. 25 kg i nośności 1000-1500 kg. Rogi europalety są ścięte ukośnie, a w górnej powierzchni znajdują się fazowane prowadnice o ostrych krawędziach; rozwiązanie to przyspiesza i upraszcza wyjmowanie poszczególnych palet przy ułożeniu całości ładunku w stosach. Europalety znakowane są symbolami EUR oraz EPAL ujętymi w okręgi.
Zalety europalet w transporcie
Standaryzacja gabarytów europalet jest odpowiedzią na potrzeby branży logistycznej i transportowej, służącą optymalizacji przestrzeni transportowej i zwiększeniu uniwersalności stosowanych opakowań. Ujednolicenie wymiarów opakowań eliminuje problem niedopasowania poszczególnych elementów ładunku, a w efekcie – optymalne wykorzystanie przestrzeni,.
Palety EPAL sprawdzają się zarówno w magazynach tradycyjnych, jak i automatycznych, można transportować je za pomocą każdego wózka magazynowego. W zależności od rodzaju i ilości ładunku pojemność europalet można ponadto łatwo zwiększyć, łącząc je z tzw. nadstawkami paletowymi – ramami montowanymi wokół boków platformy za pomocą zawiasów.
Drewniane europalety transportowe
Drewniane europalety zachowują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Można wykorzystywać je wielokrotnie, a gdy nie są już potrzebne w swojej nominalnej funkcji – przerobić na przedmioty codziennego użytku, w tym np. supermodne w ostatnich latach meble z palet. Drewno jest materiałem przyjaznym środowisku – wybierając palety z certyfikowanego tworzywa masz ponadto pewność, że pozyskanie surowca użytego do ich produkcji nie odbiło się negatywnie na ekosystemie.