15.09.2020
Drewno - surowiec nowej generacji
W produkcji opakowań transportowych stawiamy na drewno i materiały drewnopodobne, bo surowiec ten spełnia wszelkie kryteria nowoczesnej produkcji – ma optymalne dla naszej branży właściwości, jest ekologiczny, a tym samym przyszłościowy. Jakie znaczenie dla naszej planety ma wykorzystanie drewna jako surowca?
Od rewolucji przemysłowej do kryzysu klimatycznego
Mechanizm, który doprowadził nas do bliskiej perspektywy katastrofy klimatycznej, ma swoje początki w XIX wieku. Wraz z rozwojem masowej produkcji przemysłowej znacznie wzrosła wówczas ilość energii pozyskiwanej z gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla. Produkty ich spalania – dwutlenek węgla, metan, para wodna i ozon – unosząc się w atmosferze blokują przenikanie promieniowania UV. Promienie „zderzają się” z gazową chmurą i utrzymuje w atmosferze, co skutkuje nienaturalnym wzrostem temperatury powietrza.
Sytuacja pogarsza się coraz bardziej. Na szczęście w społeczeństwie rośnie także świadomość opisanych zagrożeń; zrównoważona produkcja jest dziś ważniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej, a każde z przedsiębiorstw jest bezpośrednio odpowiedzialne za wspólne dobro naszej planety.
Drewno jako surowiec odnawialny
Korzystanie z surowców odnawialnych jest jednym z najbardziej skutecznych działań, jakie można podjąć w tym zakresie. Drewno należy tu do szczególnie wydajnych surowców: przy zachowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej jego zasoby są praktycznie niewyczerpane. Nawet obecnie, gdy ilość przetwarzanego drewna sukcesywnie rośnie, w Europie wykorzystuje się dopiero ok. 4,5 m3/ha dostępnych zasobów przy rocznym przyroście drzewostanu w tempie ok. 6 m3/ha.
Zrównoważona uprawa lasów pod zastosowania produkcyjne umożliwia równomierny, zdrowy przyrost drzewostanu, co ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na stały dostęp do surowca, ale i na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych gazów. Węgiel zawarty w CO2 jest bowiem ważnym budulcem włókien drzewnych.
Naturalny filtr powietrza
Rośliny w fazie wzrostu pochłaniają dwutlenek węgla w celu pozyskania składników odżywczych i „wiążą” go aż do momentu obumarcia. Martwe drzewa uwalniają szkodliwe związki do atmosfery; jeśli natomiast zetniemy je w celach produkcyjnych, dwutlenek węgla pozostanie wewnątrz włókien a tym samym – nie wpłynie negatywnie na jakość powietrza.
Zrównoważona produkcja w Woodbox
Drewno, którego używamy w Woodbox do produkcji opakowań transportowych, pochodzi wyłącznie z legalnych zasobów Lasów Państwowych i posiada certyfikację PEFC CoC, potwierdzającą zachowanie norm jakości i zrównoważonej produkcji na każdym etapie jego pozyskiwania. Dzięki temu mamy pewność, że nasza praca nie zaburza ekosystemu, a stawiając na drewno przyczyniamy się do wspólnego dobra mieszkańców Ziemi.