Blog

Drewno jako surowiec - funkcjonalność i odpowiedzialność społeczna

Drewno jako surowiec - funkcjonalność i odpowiedzialność społeczna

Opakowania transportowe to tylko jedno z ogromnej liczby zastosowań, jakie w przemyśle, budownictwie, handlu i codziennym życiu znajduje drewno – materiał wykorzystywany na wielką skalę od początków cywilizacji, stosowany do budowy konstrukcji takich, jak budynki, mosty czy statki. Dlaczego warto stawiać na nie także dziś, u progu XXI wieku?

Budowa drzewa

Patrząc na drzewo z góry ku dołowi, widzimy trzy podstawowe części rośliny: gałęzie i liście tworzące koronę, pień oraz korzenie. Z punktu widzenia przemysłu i produkcji – w tym także Woodbox – najbardziej istotny jest pień, a w szczególności jego rdzeń: w okresie życia drzewa odpowiada za wsparcie całej rośliny, a po przetworzeniu stanowi stabilny, wytrzymały budulec.

Rdzeń okryty jest korą wewnętrzną – łykiem, która doprowadza do niego składniki odżywcze, oraz kambium, w którym odbywa się proces przyrostu drewna. Biel odpowiada z kolei za nawodnienie drewna; kora zewnętrzna chroni całość przed czynnikami atmosferycznymi i zniszczeniami dokonywanymi przez szkodniki.

Właściwości drewna w przemyśle i produkcji

Długa żywotność drzew i osiągane przez nie gabaryty są najlepszym potwierdzeniem trwałości surowca, który można z nich pozyskać. Wiedza ta wykorzystywana jest od zarania dziejów, a dziś przeżywa swój renesans: w dobie kryzysu klimatycznego drewno jako naturalny surowiec odnawialny jest jednym z najwartościowszych materiałów pod względem ekologicznym, co sprawia, że w wielu zastosowaniach sukcesywnie wypiera szkodliwy dla środowiska plastik.

  • O uniwersalności i funkcjonalności drewna przesądzają następujące cechy:
  • wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i procesy starzenia
  • korzystna relacja trwałości do wagi – gatunki takie, jak świerk i sosna są nawet 15-krotnie lżejsze od stali
  • łatwa obróbka mechaniczna, możliwość szybkiego nadania surowcowi różnorodnych form
  • oczyszczanie powietrza poprzez zdolność do absorpcji i wiązania cząsteczek dwutlenku węgla (dotyczy nie tylko żywych drzew, ale i produktów wykonanych z drewna)
  • łatwa utylizacja i recykling, brak negatywnego wpływu na środowisko

Drewno pozyskiwane z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób jest jednym z najwartościowszych surowców dostępnych obecnie na rynku, a jego udział w ogólnej produkcji sukcesywnie rośnie. Cieszymy się, że jako producent drewnianych opakowań transportowych możemy dołożyć cegiełkę do globalnych działań na rzecz poprawy kondycji środowiska!

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach