Blog

3 powody, dla których warto wybrać drewniane opakowania w trosce o środowisko

3 powody, dla których warto wybrać drewniane opakowania w trosce o środowisko

Drewniane opakowania transportowe nie ustępują swoim odpowiednikom z tworzyw sztucznych zarówno pod względem funkcjonalności, jak i odporności na uszkodzenia. Zdecydowanie przewyższają je natomiast w pod względem walorów proekologicznych, a więc w aspekcie, który w ostatnich latach nabiera kluczowego znaczenia dla dobrostanu całej planety i społeczeństwa. Jakie cechy drewnianych opakowań sprawiają, że stawiając na nie jesteś eko?

Drewno – surowiec odnawialny

Wykorzystanie w produkcji opakowań drewna pochodzącego z lasów uprawianych w sposób zrównoważony nie narusza równowagi ekosystemu: drewno należy bowiem do najbardziej wydajnych surowców odnawialnych na naszej planecie. Lasy zarządzane z myślą o produkcyjnym zastosowaniu drewna charakteryzują się równomiernym przyrostem drzewostanu – dzięki temu partie przeznaczone do wycinki płynnie zastępowane są nowymi zadrzewionymi obszarami.

Warto tutaj podkreślić, że opisane wyżej korzyści dotyczą wyłącznie drewna pozyskiwanego ze zrównoważonej ekologicznie uprawy. Na drugim biegunie znajduje się rabunkowa gospodarka lasów – zjawisko to stanowi jeden z czynników pogłębiających degradację środowiska i kryzys klimatyczny. Legalne źródło pochodzenia drewna używanego w zakładach produkcyjnych Woodbox poświadczają certyfikaty FSC i PEFC CoC, potwierdzające zachowanie norm jakości i zrównoważonej produkcji na każdym etapie jego pozyskiwania.

Recykling drewnianych opakowań

Uniwersalna forma i duża wytrzymałość drewnianych skrzyń i palet sprawiają, że można używać ich wielokrotnie, w różnych formach transportu – drogowym, kolejowym, lotniczym czy morskim. Wiele drewnianych opakowań zyskuje też „drugie życie” poprzez ich kreatywny recykling. Doskonałym przykładem są tu modne w ostatnich latach meble z palet, które świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodzie czy na tarasie; pomysłów na ponowne wykorzystanie drewnianych opakowań jest zresztą znacznie więcej. Praktyki tego typu idealnie wpisują się w założenia nurtu zero waste, dążącego do ograniczania produkcji odpadów i nadmiernej konsumpcji dóbr materialnych.

Łatwa utylizacja drewna

Jeśli jesteśmy pewni, że drewniane opakowania nie będą nam dalej służyć, wciąż mamy wiele możliwości zutylizowania ich bez szkody dla środowiska. Drewno poużytkowe bywa przerabiane na trociny lub węgiel drzewny, używa się go w roli materiału opałowego, a także do zasilania kompostu i produkcji naturalnych nawozów. Naturalny, w 100% biodegradowalny surowiec nie pozostawia po sobie toksycznych ani długo rozkładających się substancji.

Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach