Blog

Certyfikacja drewnianych opakowań - przewodnik

Certyfikacja drewnianych opakowań - przewodnik

W produkcji opakowań drewnianych do międzynarodowego obrotu nie ma miejsca na kompromisy: zarówno pozyskiwanie i obróbka materiału, jak i produkcja samych opakowań przebiegają zgodnie z międzynarodowymi normami jakości, których dotrzymanie poświadczone jest stosownymi certyfikatami. W niniejszym artykule przyglądamy się im bliżej.

Certyfikat FSC® - drewno pozyskiwane w zrównoważony sposób

Drewno należy do najbardziej ekologicznych surowców budowlanych - jego zasoby są odnawialne, a sam materiał w pełni naturalny i biodegradowalny. Aby zyskać pewność, że produkcja opakowań nie narusza w żaden sposób równowagi gospodarki leśnej, należy jednak korzystać wyłącznie z drewna pozyskiwanego w legalny, kontrolowany sposób. Gwarancję takiego stanu rzeczy daje międzynarodowy certyfikat FSC®, wydawany przez organizację NGO Forest Stewardship Council.

Podstawę prawną certyfikatu FSC® stanowi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej pod nazwą European Union Timber Regulation (EUTR). W ramach certyfikacji wydawane są 2 dokumenty:

  • Certyfikat gospodarki leśnej FSC® FM (Forest Management) – przyznawany na wniosek właścicieli i administratorów lasów, potwierdza zarządzanie przestrzenią leśną w sposób zrównoważony, bez naruszeń różnorodności biologicznej i wartości społecznych
  • Certyfikat łańcucha dostaw FSC® CoC (Chain of Custody) – gwarancja dla przedsiębiorców korzystających z drewna w produkcji: certyfikat potwierdza legalność miejsca pozyskiwania drewna, a także zachowanie standardów FSC® na każdym etapie jego pozyskiwania i transportu

Standard ISPM 15 - bezpieczeństwo fitosanitarne drewna

Symbol kłosa i skrót IPPC na powierzchni drewnianego opakowania oznacza, że jego materiał został zdezynfekowany zgodnie z wytycznymi normy ISPM 15. Standard ten reguluje procedurę dezynfekcji drewna poprzez obróbkę termiczną, której celem jest pozbycie się wszystkich szkodników i ich śladów biologicznych ze struktury surowca. Wykonanie tej czynności jest jednym z warunków dopuszczenia opakowań do transportu międzynarodowego.

Dlaczego eliminacja szkodników z drewna na opakowania jest tak ważna? Po pierwsze, podczas “podróży” ładunku szkodniki mogłyby uszkodzić strukturę opakowań, narażając tym samym na uszkodzenie jego zawartość. Po drugie - miejsca załadunku i rozładunku w transporcie międzykontynentalnym różnią sie diametralnie pod względem klimatu i warunków naturalnych. Wprowadzenie w obszar danego ekosystemu gatunków niewystępujących w nim naturalnie naruszyłoby jego równowagę ekologiczną.

Dezynfekcja drewna przebiega w specjalnej komorze suszarniczej: materiał pozostaje tam przez wymagany czas w temperaturze 56 C w rdzeniu drewna. Obróbce cieplnej poddaje się cały surowiec przeznaczony do produkcji skrzyń, palet i podestów; materiały drewnopodobne (pilśnia, płyta OSB, sklejka) nie podlegają temu obowiązkowi.

Certyfikat HPE - gwarancja jakości opakowań

Choć posiadanie tego certyfikatu nie jest obowiązkowe, decydując się na skorzystanie z usług posiadającej go firmy masz gwarancję najwyższej jakości otrzymanych finalnie opakowań. Organ wydający certyfikat to niemieckie stowarzyszenie Holzpackmittel Paletten Exportverpackung, zrzeszające przedstawicieli branży opakowań przemysłowych i eksportowych z całego świata.

Certyfikat HPE-Certified Custom Packagind wydawany jest od lat 80. ubiegłego wieku, a jego wiarygodność potwierdzona jest opatentowanym znakiem handlowym. Aby uzyskać certyfikację, należy spełnić szereg warunków ukierunkowanych na dostosowanie oferty do potrzeb klienta, zapewnienie bezpieczeństwa ładunku w transporcie oraz poszanowanie dla środowiska naturalnego. Zasadność certyfikacji potwierdzana jest ponadto poprzez regularne audyty.

Użytkownicy opakowań oznakowanych symbolem HPE mają więc pewność należytego zabezpieczenia ładunku; profity z tego tytułu czerpią również producenci, korzystający z szeregu udogodnień wynikających z posiadania certyfikatu (np. ubezpieczenie od mechanicznego uszkodzenia opakowań, dostęp do specjalistycznych szkoleń).


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach