Blog

Bezpieczeństwo drewnianych opakowań - co należy wiedzieć?

Bezpieczeństwo drewnianych opakowań - co należy wiedzieć?

Drewniane opakowania transportowe wyróżniają się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, są także całkowicie neutralne dla przechowywanych w nich towarów. Aby zapewnić jednak pełne bezpieczeństwo ładunku w transporcie, drewno na opakowania należy odpowiednio przygotować. Jakie procedury przeprowadza się w tym celu?

Bezpieczeństwo fitosanitarne drewna

Do czynników najbardziej zagrażających bezpieczeństwu drewnianych opakowań należy działalność szkodników żerujących w drewnie. Insekty mogą spowodować znaczne ubytki w strukturze drewna, obniżając szczelność i wytrzymałość mechaniczną wykonanego z niego opakowania, a w efekcie - przyczynić się do trwałego uszkodzenia zawartości. W przypadku transportu międzynarodowego dochodzi ponadto możliwość wprowadzenia obcych gatunków insektów do ekosystemu, w którym nie występują one naturalnie, co zagraża bezpieczeństwu ekologicznemu danego obszaru.

Sterylizacja drewna - ochrona przed insektami

Aby uniknąć wymienionych sytuacji, drewno poddaje się sterylizacji fitosanitarnej w celu usunięcia z jego masy wszystkich insektów, ich larw i zarodników. W przeszłości stosowano do tego celu bromek metylu; ze względu na jego toksyczne właściwości metodę tę wycofano i zastąpiono techniką suszenia. 

Deski poddawane sterylizacji umieszcza się w specjalnej komorze termicznej, gdzie pozostają aż do osiągnięcia temperatury 56 C w rdzeniu drewna. Prawidłowy przebieg procedury zaświadcza się poprzez naniesienie na deski piktogramu kłosa oraz skrótu IPCC, potwierdzającego zgodność z warunkami unijnej dyrektywy Integrated Pollution Prevention and Control. Spełnienie tego warunku jest konieczne do uzyskania zezwolenia na wprowadzenie opakowań drewnianych do międzynarodowego obrotu handlowego.

Ochrona drewnianych opakowań przed wilgocią

Zabezpieczenie drewnianych skrzyń przed wilgocią jest kluczowe dla bezpieczeństwa ładunku w transporcie - choć drewno ma właściwości higroskopijne, nie jest w pełni wodoodporne, a w całym procesie logistycznym ładunek niejednokrotnie narażony jest na kontakt z wodą. Aby zapewnić pełną szczelność opakowań, drewno przeznaczone do ich produkcji poddaje się impregnacji z zastosowaniem specjalnych preparatów; nowoczesne środki mają także działanie insektobójcze i chronią materiał przed pękaniem. Obok impregnacji chemicznej ważne jest także zabezpieczenie opakowań za pomocą dodatkowych akcesoriów - wodoodpornej folii, pochłaniaczy wilgoci, czujników wilgoci itd.

Rejestr bezpieczeństwa drewnianych opakowań

Aby przekonać się, czy wybrany przez nas producent drewnianych opakowań transportowych przygotowuje swoje produkty zgodnie z wymogami bezpieczeństwa ich użytkowania, należy sprawdzić jego obecność w Krajowym Rejestrze Firm Spełniających Warunki Produkcji Materiałów Opakowaniowych z Drewna w aspekcie wymagań fitosanitarnych, w szczególności według standardu FAO/IPPC/ISPM 15/2002. Firma SOR-DREW - producent opakowań drewnianych Woodbox - posiada stosowny wpis, co poświadcza pełne bezpieczeństwo opakowań sygnowanych marką Woodbox i kwalifikuje je do stosowania w obrocie międzynarodowym.


Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach