31.05.2023
5 rzeczy, które należy wiedzieć przed zleceniem relokacji maszyn
W jakich sytuacjach warto zdecydować się na relokację maszyn? Jak odpowiednio przygotować się do relokacji, by zapewnić sprawny przebieg procesu i bezpieczeństwo dalszej pracy maszyn? Zapraszamy do lektury!
Czym różni się relokacja maszyn od transportu maszyn?
Osobom niezaznajomionym z procedurami logistycznymi oba pojęcia mogą wydawać się podobne lub nawet tożsame - w rzeczywistości jednak przebieg i cel obu procesów różnią się od siebie. Transport maszyn oznacza wyłącznie przemieszczenie danego ładunku z punktu A do punktu B. Poprzez relokację rozumiemy zmianę lokalizacji maszyn wraz z zapewnieniem ich poprawnego działania w miejscu docelowym; można zatem powiedzieć, że transport maszyn jest jednym z etapów procesu relokacji maszyn.
Jakie czynności wchodzą w skład procesu relokacji maszyn?
Proces relokacji maszyn zaczyna się od poprawnego odłączenia i demontażu maszyn, a kończy na ich montażu i uruchomieniu na nowym miejscu. Firma świadcząca usługę relokacji obsługuje także pełny proces pakowania (w tym produkcję opakowań transportowych) i transportu maszyn. Realizacja wszystkich czynności relokacyjnych przez jednego, doświadczonego podwykonawcę gwarantuje płynność i terminowość procesu.
Kiedy warto skorzystać z usługi relokacji maszyn?
Usługa cieszy się dużą popularnością w przedsiębiorstwach prowadzących produkcję w kilku lub wielu zakładach - jeśli dana maszyna wykorzystywana jest w poszczególnych halach tylko w ograniczonym czasie, często jej relokacja jest tańsza, niż zakup osobnych modeli do każdego zakładu czy delegowanie pracowników do wykonania pracy poza swoim stanowiskiem. Tę samą procedurę można zastosować wewnętrznie, np. w celu przeniesienia danej maszyny na inne stanowisko w tym samym zakładzie.
Relokacja jest wreszcie optymalnym rozwiązaniem w przypadku kruszarek, koparek, dźwigów i innych maszyn objętych ograniczeniami w zakresie poruszania się po drogach publicznych: demontaż sprzętu i transport za pośrednictwem samochodów ciężarowych często przebiega szybciej i sprawniej.
Jak poprawnie przygotować schemat transportu relokowanej maszyny?
Prawidłowo przygotowany schemat transportu w procesie relokacji maszyn powinien uwzględniać następujące elementy:
- droga transportu maszyny, w tym odległości między wyjściową a docelową halą produkcyjną oraz między sprzętami pozostającymi na ich terenie w czasie czynności relokacyjnych
- warunki na trasie między wyjściowym a docelowym miejscem relokacji (w tym wymiary bram wjazdowych/wyjazdowych)
- kontrola badań oraz uprawnień do obsługi sprzętów, które będą używane przy relokacji, a także środków bezpieczeństwa podjętych wobec pracowników realizujących usługę
Jak poprawnie przygotować layout lokalizacji maszyny?
Prawidłowo przygotowany layout, czyli schemat nowej lokalizacji maszyny, powinien uwzględniać następujące elementy:
- pozycja maszyny w hali docelowej z uwzględnieniem odpowiedniej odległości do przestrzeni serwisowej
- dostępność i kompatybilność mediów koniecznych do prawidłowej pracy maszyny
- nośność i stan techniczny podłoża, na którym ma znaleźć się maszyna
- koordynacja czynności relokacyjnych z infrastrukturą techniczną i zakładu i przepisami Urzędu Dozoru Technicznego