Blog

4 najpopularniejsze typy palet drewnianych

4 najpopularniejsze typy palet drewnianych

Palety drewniane znajdują wiele zastosowań w transporcie, logistyce, handlu, produkcji i innych branżach. Możliwych funkcji palet jest wiele, dlatego też w użytku pozostają różne ich modele, których konstrukcja odpowiada różnorodnym potrzebom użytkowników. Przed Tobą krótka charakterystyka najpopularniejszych typów palet.

Europalety (EPAL)

Rodzaj ten jest powszechnie stosowany w całej Europie – standaryzacja wymiarów palet pozwoliła na optymalizację wykorzystania przestrzeni ładunkowej w pojazdach transportowych i magazynach na terenie całego kontynentu. Europalety są kompatybilne z wózkami widłowymi i innymi środkami transportu bliskiego, dlatego świetnie sprawdzają się w magazynach obsługiwanych automatycznie.

Europaleta ma otwartą konstrukcję z czterema wejściami, składa się z drewnianych bloków połączonych deskami. Wymiary standardowej europalety EUR1 – 1200 x 800 mm – stanowią wielokrotność wymiarów standardowych pojemników z tworzyw sztucznych, co umożliwia wygodną segregację ładunku wewnątrz palety.

W użyciu są także półpalety (EUR6) o wymiarach 800 x 600 mm oraz palety ISO (EUR2) o wymiarach 1200 x 1000 mm; ze względu na popularność w Wielkiej Brytanii drugi z wymienionych modeli nazywa się popularnie „angielką”.

Palety zamknięte (GKN)

Poza wymienioną wyżej paletą ISO to drugi najczęściej spotykany typ palet w Wielkiej Brytanii. Palety tego rodzaju mają czterowejściową konstrukcję, a wszystkie boki i środek połączone są deskami. Palety zamknięte są kompatybilne z większością dostępnych na rynku wózków widłowych, jednak wymagają specjalistycznych urządzeń do ich unoszenia.

Palety typu Stringer (GMA/CPC)

Najczęściej używany typ palet w Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Paleta ma konstrukcję blokową, ze wzmocnionymi bokami i zamkniętym dołem ze wcięciem dla wideł. Oprócz wózków widłowych palety Stringer można transportować za pomocą wózków paletowych, wózków czołowych i urządzeń z ramionami podporowymi.

Palety Bearer

Także ten typ znajduje powszechne zastosowanie w Ameryce Północnej, Afryce i Azji. W odróżnieniu od palety Stringer ma konstrukcję dwuwejściową, zbudowana jest z drewnianych bloków. Aby podnieść paletę Bearer, należy zastosować wózek niskoprofilowy – np. wózek czołowy albo reach truck.



Przeczytaj także:
  • Od 1992 na rynku
  • Ponad 1 milion wyprodukowanych produktów
  • 250 doświadczonych pracowników
zaufanie oparte na faktach